Jak uchronić się przed współuzależnieniem od alkoholizmu?

Alkoholizm to bardzo ciężka choroba, z której ciężko jest wyjść, tym bardziej, jeżeli osoba chora uważa, że nie ma problemu z nadużywaniem napojów procentowych. Pierwszym krokiem do uzdrowienia takiej osoby będzie zrozumienie przez nią, że problem alkoholizmu się pojawił i może prowadzić do destrukcji nie tylko jej, ale często i całej rodziny, szczególnie żony/męża. Osoba współuzależniona jest narażona na duży stres, z którym stara się sobie radzić, jednak wszystko zawsze prowadzi w jednym kierunku. Jakim?

Osoba współuzależniona to osoba, która poprzez swoje podejście, tak naprawdę przedłuża stan uzależnienia osoby chorej. Jest to spowodowane przede wszystkim tym, że „akceptuje” alkoholizm u partnera i często dla własnego spokoju bierze na siebie więcej obowiązków, pragnąc utrzymać równowagę w domu. Oczywiście osoba współuzależniona jest osobą, która w takiej chwili potrzebuje wsparcia psychologa, a rozpoczęcie działań w tym kierunku powinno się odbywać, nawet wówczas, kiedy partner nie poddał się leczeniu uzależnienia.

Zaburzenie przystosowania a współuzależnienie

Zaburzenie przystosowania to nic innego, jak występujące, najczęściej pomiędzy partnerami, współuzależnienie, gdzie występuje osoba uzależniona od alkoholu. Osoby współuzależnione mogą wyjść z relacji partnerskiej, jeśli prowadzi ona do destrukcji pożycia małżeńskiego, nie jest komfortowa dla partnera, w tym małżonka, jednak najczęściej tak się nie dzieje. Dlaczego? Z pewnością związek z alkoholikiem nie jest łatwy. Osoba mieszkająca pod jednym dachem z uzależnionym:

  • nie czuje się bezpieczna,
  • nie jest w stanie przewidzieć ruchów partnera,
  • bierze na siebie coraz więcej obowiązków.
    Mimo tego nie odchodzi od niego, a podupada na zdrowiu psychicznym.

Brak reakcji na problem alkoholizmu

Brak stosownej reakcji na problem alkoholowy sprawia, że osoba uzależniona nie myśli o leczeniu w ośrodku. Dlatego dobrą reakcją będzie niepoddawanie się takiej sytuacji przez rodzinę/partnera. Pamiętajmy, że współuzależnienie nie pojawia się nie od razu. Bardzo często taka relacja partnerska trwa latami i osoba zamieszana w relację chcąc nie chcąc staje się współuzależniona od powstałej sytuacji. Bardzo ważna w tym przypadku jest pomoc specjalisty.

Dodaj komentarz

eleven + eleven =