Gen alkoholizmu – czy naprawdę istnieje?

Istnienie genu alkoholizmu nie zostało do tej pory potwierdzone w badaniach naukowych, ale wciąż jest tematem, który cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Warto zapoznać się z większą ilością informacji na ten temat.

Czym jest gen alkoholizmu?

Wiele osób zastanawia się, czym jest gen alkoholizmu oraz czy jest on dziedziczny. Alkoholizm to choroba, która może mieć podłoże genetyczne, ale nie jest chorobą wrodzoną. Aktualnie uznaje się, że istnieje wiele genów, które na podstawie różnych mechanizmów mogą wpływać na skłonność do spożywania alkoholu. Jednak pomimo występowania predyspozycji genetycznych do uzależnienia od alkoholu, nie jest to choroba dziedziczna i może się wcale nie rozwinąć u osoby predysponowanej.

Czy gen alkoholizmu został udowodniony?

W niektórych rodzinach uzależnienie od alkoholu pojawia się znacznie częściej niż w innych. Jednak występowanie genu alkoholizmu w żaden sposób nie zostało naukowo udowodnione, dlatego można przyjąć, że konkretny gen, który byłby odpowiedzialny za uzależnienie, nie istnieje. Jednak zgodnie z szeregiem badań realizowanych na genach, można stwierdzić, że niektóre z nich mogą wpływać na rozwój uzależnienia od alkoholu. Mogą to być między innymi geny odpowiedzialne za doznania podczas picia alkoholu lub wywołujące określone samopoczucie po piciu, zarówno złe, jak i dobre. Niektóre osoby mogą posiadać geny odpowiedzialne za złą tolerancję alkoholu. Wśród nich można na przykład wymienić Azjatów, którzy z tego powodu rzadko sięgają po alkohol.

Kiedy ryzyko uzależnienia wzrasta?

Ryzyko uzależniania od alkoholu w przypadku niektórych osób może znacząco wzrosnąć, jednak nie wiąże się ono z występowaniem konkretnego genu alkoholizmu. Ryzyko uzależnienia od alkoholu może wzrastać u dzieci, które wychowują się w rodzinach z trudnościami. Najczęściej takie sytuacje pojawiają się w przypadku uzależnienie jednego lub obojga rodziców. Ryzyko uzależnienia u dziecka wzrasta, jeśli uzależniony od alkoholu rodzic zmaga się z problemami psychicznymi lub nadużywa alkoholu w sposób zaawansowany. Ryzyko zapadnięcia na chorobę alkoholową w przyszłości zwiększa się również w wyniku stosowania przemocy i agresji w rodzinie.

Dodaj komentarz

3 × one =