Czy da się samemu wyjść z alkoholizmu?

Samodzielne próby kontrolowania picia niestety zwykle kończą się niepowodzeniem. Jeśli ktoś jest uzależniony od alkoholu, bardzo trudno mu jest pokonać chorobę. Wymaga ona natychmiastowego leczenia, dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie udanie się do specjalisty. Wszystko się jednak komplikuje, kiedy chory zaprzecza i nie widzi swojego problemu z nadużywaniem alkoholu.

Co warto wiedzieć o alkoholizmie?

Alkoholizm jest bardzo podstępną chorobą, która rozwija się latami i łatwo przeoczyć pierwsze objawy. Nierzadko nawet najbliższa rodzina nie zdaje sobie sprawy z tego, że ich bliski cierpi na chorobę alkoholową. Symptomy stają się widoczne dopiero w zaawansowanym stadium, gdy dotyczą ciała i umysłu. Bardzo ważne staje się znalezienie źródła problemu oraz wyeliminowanie przyczyny schorzenia. Osoba uzależniona zmaga się z wieloma trudnościami i odczuwa szereg nieprzyjemnych dolegliwości natury psychofizycznej. Dodatkowo przy długotrwałym uzależnieniu dochodzi do uszkodzenia organów wewnętrznych, układu krwionośnego i nerwowego.

Jak pomóc osobie uzależnionej?

W pierwszej kolejności kluczowe jest odstawienie używki, aby przerwać ciąg alkoholowy. To bardzo trudny etap ze względu na wystąpienie szeregu nieprzyjemnych objawów. Odtrucie alkoholowe powinno odbywać się w ośrodku, który leczy uzależnienie w odpowiednich warunkach i pod ścisłą opieką specjalistów. Alkoholik bardzo często nie widzi problemu, przez co nawet nie chce się podejmować terapii. Konieczne staje się uświadomienie mu, w jakiej znajduje się sytuacji. Psychoterapia służy także zapoznaniu się z negatywnymi konsekwencjami spożycia nadmiernej ilości alkoholu, ponieważ rujnuje on zdrowie i relacje z bliskimi.

Alkoholik potrzebuje wsparcia i motywacji. Niezbędne staje się zmienienie dotychczasowego środowiska, które demotywuje w walce z nałogiem i wręcz sprzyja powrotowi do niego. Z tego właśnie powodu bardzo ważne staje się całkowite odcięcie od wszystkiego i pójście na odwyk. Bardzo łatwo o powrót do dawnych nawyków, dlatego kontynuowanie terapii jest wręcz koniecznością. Jeśli ktoś chce wyjść z choroby alkoholowej i zapobiec jej nawrotom, należy zgłosić się o pomoc do specjalistów w leczeniu uzależnień.

Aby dowiedzieć się na temat wyjścia z alkoholizmu, warto odwiedzić stronę: https://www.alkoholizm.org.pl/kiedy-zaczyna-sie-alkoholizm-utrata-kontroli-nad-piciem/ 

Dodaj komentarz

four + sixteen =