Częste i nadmierne spożywanie alkoholi podczas imprez. Jakie może mieć skutki?

W świadomości społecznej utarł się obraz alkoholika – osoby brudnej i zaniedbanej, która nie jest w stanie przeżyć dnia nie zaglądając do kieliszka. To sprawia, że osoby które piją głównie podczas imprez nie uświadamiają sobie, że i one mogą mieć problem. Wyjaśniamy, czym jest alkoholizm weekendowy i podpowiadamy, jak sobie radzić z uzależnieniem.

Alkoholizm weekendowy – czym jest?

Alkoholizm weekendowy staje się coraz bardziej powszechnym zjawiskiem w naszym społeczeństwie. Osoby dotknięte tym problemem na co dzień zupełnie przeczą stereotypom dotyczącym alkoholikom – pozornie bardzo dobrze funkcjonują w społeczeństwie. Piją w czasie wolnym, po pracy, w weekendy, gdy wychodzą ze znajomymi. Wtedy nadmiernie spożywają alkohol, niejednokrotnie upijając się.

Takie zachowanie łatwo zlekceważyć – w końcu od czasu do czasu każdy ma prawo do odrobiny zabawy. Prawda jest jednak taka, że regularne upijanie się i spędzanie wszystkich wolnych chwil „przy kieliszku” oznacza początek uzależnienia. W ten sposób organizm przyzwyczaja się do coraz większych ilości alkoholu. Z czasem nie wyobrażamy sobie odpoczynku bez alkoholu. „Alkoholizm weekendowy” bardzo często jest początkiem poważnego uzależnienia.

Leczenie alkoholu – co zrobić, gdy zauważysz u siebie oznaki uzależnienia?

Gdy zaobserwujesz u siebie nadmierne spożycie alkoholu podczas imprez postaraj się unikać sytuacji, w których kusiłoby Cię jego spożycie. Jeśli wychodzisz ze znajomymi, poinformuj ich, że starasz się ograniczyć alkohol – w ten sposób będą Cię wspierać, zamiast proponować postawienie kolejnego piwa.

Bardzo dobrym pomysłem może być zgłoszenie się na konsultacje z psychiatrą lub psychologiem specjalizującym się w terapii uzależnień. Im szybciej podejmiesz leczenie, tym lepiej. Pamiętaj o tym, że uzależnienie od alkoholu leczy się zupełnie inaczej na różnych etapach. Doświadczony terapeuta pomoże Ci poznać przyczyny Twojego problemu i dobrać odpowiednie metody postępowania. W ten sposób zwalczysz problem, zanim on się jeszcze rozwinie.

Dodaj komentarz

3 × one =