Terapia dla współuzależnionych

Zalety terapii dla współuzależnionych od alkoholu

Uzależnienie od alkoholu, narkotyków czy leków stanowi ogromne zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka. Toksyczne substancje stopniowo wyniszczają organizm, odbijając się na zdrowiu fizycznym i psychice uzależnionych osób.

Czym jest i jak objawia się współuzależnienie?

Współuzależnienie to niezwykle powszechny problem, który skutkuje między innymi powtarzaniem i normalizowaniem negatywnych wzorców funkcjonowania – podczas utrzymywania relacji z osobą walczącą z nałogiem powstaje wiele szkodliwych mechanizmów, które z założenia mają stanowić remedium na różnego rodzaju stresujące sytuacje związane z uzależnieniem. Bardzo często, wraz z rozwojem nałogu, bliscy osoby uzależnionej tworzą mechanizmy adaptacyjne, których zadaniem jest przywrócenie zachwianej równowagi – nie można zapominać tym, że kierowanie się dobrem związku czy rodziny może prowadzić do pojawienia się szeregu negatywnych i destrukcyjnych zachowań.

Warto pamiętać o tym, że pomiędzy zachowaniem osób uzależnionych i ich bliskich obserwuje się szereg rozmaitych analogii – bardzo często osoby współuzależnione mogą borykać się między innymi z problemem zaniżonego poczucia własnej wartości. Ponadto współuzależnienie niesie ze sobą zaniedbywanie własnych potrzeb, może być także powodem rozwoju różnego rodzaju fobii społecznych. Osoby współuzależnione mogą cierpieć na bezsenność, nerwicę, bardzo często obserwuje się u nich także lęk przed odrzuceniem i silną potrzebę akceptacji.

Terapia dla osób współuzależnionych – zalety

Osoby rozpoczynające walkę z uzależnieniem powinny pamiętać o tym, że cały proces wychodzenia z nałogu wymaga ogromnego poświęcenia oraz sporej dozy cierpliwości – powrót do normalności wiąże się z masą wyrzeczeń zarówno ze strony osób uzależnionych, jak i ich najbliższych. Warto zaznaczyć, że terapia dla osób współuzależnionych odgrywa równie istotną rolę co proces leczenia samego uzależnionego – bez odpowiednio przeprowadzonej terapii niemożliwym staje się zlikwidowanie szkodliwych mechanizmów powstałych podczas rozwoju choroby.

Skorzystanie z terapii dla osób współuzależnionych niesie ze sobą szereg korzyści – dzięki terapii bliscy uzależnionego mogą nauczyć się odpowiednich wzorców zachowań, pomagających w codziennej walce z chorobą. Oprócz tego terapia dla osób współuzależnionych stanowi jedną najskuteczniejszych metod wsparcia, jest także doskonałym sposobem na przepracowanie bolesnych doświadczeń i traum.

Więcej na temat terapii dla osób współuzależnionych można znaleźć na stronie https://www.alkoholizm.org.pl/uslugi/terapia-dla-osob-wspoluzaleznionych/

Dodaj komentarz

four − four =