Osobowość nałogowca

Osobowość nałogowca – czym się charakteryzuje?

Niektóre osoby są szczególnie podatne na różnego typu uzależnienia. Sprzyjają temu ich cechy osobowości. Można być uzależnionym od niemalże wszystkiego, czyli przykładowo od alkoholu, papierosów, substancji psychoaktywnych, seksu, gier komputerowych lub hazardu. Nadużywanie rozmaitych substancji lub przejawianie pewnych zachowań może wynikać z konkretnych cech.

Czy jestem alkoholikiem Kraków? Po czym to poznać?

Jeżeli ktoś jest osobą impulsywną, czyli działa bez myślenia o możliwych konsekwencjach, to jest bardziej podatny na uzależnienia. Nieustanne poszukiwanie wrażeń to kolejna cecha charakterystyczna dla osobowości nałogowca. Niektórzy nie potrafią na spokojnie się czymś cieszyć; mają wrażenie, że ciągle im czegoś mało i dlatego chcą czuć ciągłą stymulację. Nic więc dziwnego, że takie osoby częściej czują chęć do spróbowania substancji uzależniających. 

Ukrywanie zachowań także może wskazywać na skłonność do uzależnień. Osoby będące buntownikami częściej sięgają po używki i podejmują ryzykowne działania. Osobowość nałogowca można poznać również po skłonności do zachowań obsesyjnych. Niezdrowe nawyki to prosta droga do tego, aby się od czegoś uzależnić. 

Jak czynniki psychiczne wpływają ną skłonność do alkoholizmu?

Ryzyko sięgania po używki wzrasta w przypadku osób cierpiących na stany lękowe i depresyjne. Przy niskiej samoocenie ludzie mają skłonność do uzależniania się od różnych rzeczy i zachowań. Niektórzy lubią podejmować wysokie ryzyko, bo sprawia im to przyjemność, a nutka adrenaliny ich uzależnia. Niestety zwiększa się przez to podatność do picia lub robienia czegoś nałogowo. Osoby z ADHD również są bardziej narażone na nadużywanie rozmaitych substancji. Jeżeli w rodzinie są nałogowcy, to przez uwarunkowania genetyczne i czynniki środowiskowe wzrasta ryzyko postępowania w taki sam sposób. Przykładowo dzieci alkoholików znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka nadużywania napojów wysokoprocentowych. Osobowość nałogowca można poznać także po tym, że ktoś odczuwa silną potrzebę kontrolowania innych ludzi i wszystkiego wokół siebie.

Zastanawiasz się, czy może Cię to dotyczyć? W razie wątpliwości warto odwiedzić  stronę https://www.alkoholizm.org.pl/czy-jestem-alkoholikiem-jesli-sie-wahasz/  i uzyskać  najważniejsze informacje.

Dodaj komentarz

5 × 2 =