Detoks w leczeniu alkoholizmu

Każda osoba na pewno słyszała o czymś takim, jak detoks, ale niewielu z nas zdaje sobie sprawę, co to dokładnie jest i na czym cały proces polega. Tylko znikomy odsetek ludzi jest wstanie prawidłowo zidentyfikować detoks jako ważny element z uzależnieniem chemicznym od różnego rodzaju środków, w tym między innymi od alkoholu.

Detoks alkoholowy jest bardzo poważnym procesem, w czasie którego dochodzi do usunięcia z organizmu alkoholika alkoholu i co bardzo ważne, wszystkich substancji będących jego pochodnymi. Po przyjęciu alkoholu, zachodzi w organizmie proces jego metabolizowania, w czasie którego dochodzi do wypłukiwania wielu cennych substancji z organizmu osoby spożywającej alkohol w każdej ilości. W związku z ich brakiem, a także po prostu poprzez konieczność rozkładania alkoholu, w ciele powstaje cała gama trucizn posiadających niezwykle negatywny wpływ na cały organizm.

W szczególności cierpią nerki i wątroba, z czego uszkodzenia wątroby są znacznie groźniejsze, ponieważ w krótkim czasie mogą prowadzić do powstania sytuacji zagrożenia życia pacjenta poddanego detoksowi. Mówimy tutaj o pacjencie, ponieważ detoks jest procedurą, która powinna odbywać się w szpitalu, najlepiej na specjalistycznym oddziale. Lekarz musi w tym czasie podawać pacjentowi płyny i na bieżąco radzić sobie z problemami jego metabolizmu, w tym miedzy innymi podawać szybko zużywane przez organizm substancje. Przechodzenie detoksu w warunkach domowych może być niebezpieczne i znana jest duża grupa przypadków, kiedy w jego wyniku dochodziło do zgonu. Trzeba ponadto pamiętać, że detoks alkoholowy jest tylko jednym z kroków powychodzenia z nałogu. Po jego zakończeniu konieczne jest wsparcie osób bliskich, by alkoholik wiedział, że ma o co walczyć i że nie jest sam w radzeniu sobie ze swoim nałogiem.