Początki alkoholizmu – pierwsze sygnały uzależnienia

Alkoholizm to choroba, która rozwija się podstępnie i przez dłuższy czas. Warto wiedzieć, jakie są pierwsze objawy alkoholizmu, aby trzymać rękę na pulsie na przykład wtedy, gdy bliska osoba coraz częściej sięga po alkohol po to, by zrelaksować się, odpłynąć i zapomnieć o codzienności.

Jak rozwija się uzależnienie od alkoholu?

Na alkoholizm cierpi mnóstwo osób. Piją zarówno mężczyźni, jak i kobiety, które stosunkowo częściej ukrywają się ze swoją chorobą, pijąc w tajemnicy, w samotności. Dlatego też picie kobiet jest tak trudne do zdiagnozowania. Jakie są początki choroby? Tak naprawdę niewinne. To coraz częstsze sięganie po alkohol, jeszcze w niewielkich ilościach, najczęściej w godzinach wieczornych po to, aby zrelaksować się po trudach dnia. Pije się alkohol niskoprocentowy, na przykład wino lub piwo. Sygnałem tego, że pojawia się problem jest to, że alkohol musi być spożywany regularnie, codziennie. Jeśli go braknie, trudno osiągnąć stan relaksu, wyciszenia. Jest wręcz na odwrót – pojawia się złość, zniecierpliwienie, trudności z uspokojeniem się. Na tym etapie ludzie często nie łączą tego z brakiem alkoholu.

Picie niebezpieczne

Regularne sięganie po alkohol po to, aby się odstresować, rozluźnić i dobrze bawić, a także regulować swój nastrój, to pierwszy krok do tego, by wpaść w poważne kłopoty. To właśnie w ten sposób ludzie stają się alkoholikami. Kolejnym etapem jest tak zwane picie niebezpieczne. To ten moment w życiu osoby pijącej, kiedy to zaczyna ona odczuwać coraz więcej negatywnych skutków spożywania alkoholu. Mogą nimi być na przykład problemy z koncentracją uwagi, trudności zdrowotne związane z nadużywaniem alkoholu, pogorszenie atmosfery w rodzinie czy błędy w pracy, do których dochodzi pod wpływem alkoholu. Osoba pijąca nie jest jeszcze na dnie, wciąż może wyhamować, jednak musi pamiętać o tym, że potrzebna jest jej specjalistyczna pomoc. Bez wsparcia terapeutów, najprawdopodobniej choroba będzie rozwijała się, podstępnie wkradając się jeszcze mocniej w życie.

Dodaj komentarz

20 − 3 =