Czy choroba alkoholowa może wrócić

Czy choroba alkoholowa może wrócić?

Uzależnienie od alkoholu to problem, który – nawet po przebytym odwyku – może powrócić. Niestety, alkoholikiem jest się przez całe, a nałóg już raz przezwyciężony nie jest oznaką tego, że osoba uzależniona nie wróci do niego.

Czy choroba alkoholowa może wrócić?

Alkoholizm to choroba trwała. Oznacza to, że powrót do stanu sprzed uzależnienia nie jest możliwe, a uzależnienie może w każdej chwili wrócić. Nawrót jednak można przewidzieć i w odpowiedni sposób zapobiec mu.

Należy mieć na uwadze, że nawrót choroby alkoholowej nie oznacza, że alkoholik powraca od razu do picia. Tenże objaw jest jednym z ostatnich, a poprzedza go głód alkoholowy, czyli psychiczne oraz fizyczne łaknienie alkoholu. W istocie objawów jest bardzo dużo. Należy je podzielić między innymi na te związane z samopoczuciem fizycznym, samopoczuciem psychicznym, trybem życia oraz ze stosunkami z innymi ludźmi.

Jak się uchronić przed nawrotem choroby alkoholowej?

Jednym ze sposobów na uchronienie się przed nawrotem choroby alkoholowej jest po prostu samoobserwacja, a także wyłapywanie objawów odpowiednio wcześniej, tak aby nie doszło do fazy ostatniej, czyli picia. Wiele osób stosuje również po program HALT (Hyngry, Angry, Lonely, Tired). Z angielskiego oznacza on to, że osoba uzależniona nigdy nie powinna być głodna, zła, samotna oraz zmęczona. Te czynniki często przyczyniają się do nawrotu. Głód może również wywołać pragnienie, dlatego też wielu alkoholików zawsze ma przy sobie wodę mineralną, bądź sok, tak aby – w razie potrzeby wypić je, zabijając tym samym uczucie głodu alkoholowego.

Pokusą mogą być także imprezy, bądź spotkania, na których znajduje się alkohol. Wówczas warto zastosować – przy odmowie – odpowiedni, bardzo prosty komunikat: „dziękuję, nie piję alkoholu w ogóle”, z naciskiem na „w ogóle”. Jeśli to nie pomaga – najlepiej zmienić otoczenie, które nie będzie natarczywie namawiało na alkohol.

Skuteczną pomocą jest także wsparcie osób z podobnym doświadczeniem, czyli spotkania Anonimowych Alkoholików.

Dodaj komentarz

13 − eight =