Czy z alkoholizmu można się wyleczyć?

Alkoholizm jest bardzo poważnym problemem w dzisiejszym społeczeństwie. Nieustanny stres oraz szybkie tempo życia sprawiają, że ludzie w wolnych chwilach szukają ukojenia w alkoholu. Początki choroby alkoholowej mogą być bardzo niewinne i wiele osób może nie zdawać sobie sprawy z problemu. Nie ma przecież nic złego w wypiciu jednego piwa po pracy lub spożyciu lampki wina. Jest to oczywiście bardzo złudne myślenie, które prowadzi do choroby alkoholowej. Jak wyglądają początki alkoholizmu? Czy alkoholizm da się wyleczyć? Dlaczego u osób po terapii występuje nawrót choroby alkoholowej? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziesz w tym artykule.

Jak rozpoznać czy mamy problem z alkoholem?

Pierwsze objawy alkoholizmu najczęściej są bardzo nieoczywiste, przez co wiele osób nie zdaje sobie sprawy z występowania problemu. To właśnie dlatego alkoholizm jest tak bardzo niebezpieczną i podstępną chorobą. Wiele osób twierdzi, że spożywanie jednego piwa codziennie nie jest oznaką alkoholizmu, a jedynie nieszkodliwym nawykiem. Należy w takiej sytuacji pamiętać, że alkohol jest substancją psychoaktywną, co oznacza, że oddziałuje na nasz układ nerwowy, powodując uzależnienie. Codzienna chęć spożycia jednego piwa nie jest zatem żadnym nawykiem, a po prostu uzależnieniem od substancji. Jeśli nie potrafimy wyobrazić sobie dnia bez wypicia nawet niewielkiej ilości alkoholu, to może być to silny sygnał ostrzegawczy, że możemy borykać się z problemem alkoholowym.

Nawrót choroby alkoholowej – dlaczego alkoholicy wracają do picia?

Powrót do spożywania alkoholu po zakończonej terapii zdarza się bardzo często. Najczęściej spowodowane jest to brakiem wiedzy na temat zasady działania alkoholu oraz schematu uzależnienia.

Byli alkoholicy bardzo często wpadają w pułapkę myślową, która polega na przeświadczeniu, że skoro już się wyleczyli i wiedzą, z czym wiąże się alkoholizm, to drugi raz się nie uzależnią. Zaczynają wówczas od tzw. kontrolowanego picia, które odbywa się najczęściej okazjonalnie. Taki kontakt z alkoholem wystarczy, aby uzależnić układ nerwowy od substancji. Wówczas były alkoholik odczuwa coraz częstszą potrzebę spożywania alkoholu i dotychczasowe spożywanie przy specjalnych okazjach zamienia się w picie przy każdej okazji.

Więcej informacji na temat leczenia choroby alkoholowej można znaleźć na stronie https://www.alkoholizm.org.pl/sygnaly-ostrzegawcze-nawrotu-choroby-alkoholowej/

Dodaj komentarz

2 × 4 =