Jak wybrać ośrodek leczenia alkoholizmu?

Choroba alkoholowa to poważny problem, który dotyka wielu osób. Wyjście z uzależnienia wymaga dużego wysiłku i najczęściej terapii. Dlatego ważne jest wybranie odpowiedniego ośrodka leczenia alkoholizmu. Ale jak wybrać najlepszy ośrodek? Na co zwrócić uwagę?

Czym powinien charakteryzować się dobry ośrodek leczenia alkoholizmu?

Ośrodki leczenia alkoholizmu przede wszystkim powinny mieć swój własny program i misję. Istotną kwestią są także pracownicy, czyli wyspecjalizowani specjaliści, terapeuci i psycholodzy. Ośrodek leczenia alkoholizmu, który przynosi doskonałe efekty, powinien być skoncentrowany na danej metodzie leczenia, która skierowana jest do odpowiedniej grupy. Może to być ośrodek, który leczy wyłącznie panie. Dzięki takiemu ukierunkowaniu terapia grupowa jest skuteczniejsza. W jednej grupie spotykają się osoby, które mają podobne problemy.

Czy prywatny ośrodek leczenia alkoholizmu jest lepszy od państwowej placówki?

Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Aczkolwiek w prywatnych ośrodkach komfort pacjenta jest oczywiście wyższy. W takiej placówce warunki bytowe są na wyższym poziomie niż w placówkach państwowych, a to znacząco wpływa na samopoczucie chorego. Prywatne ośrodki mają swoje specjalistyczne programy i indywidualne podejście do osoby uzależnionej, a także krótszy czas oczekiwania na przyjęcie. Są to terapie grupowe, mityngi oraz warsztaty. Program obejmuje swoją opieką także rodzinę współuzależnionego, dzięki czemu cała rodzina może szybciej poradzić sobie z problemem. Warunki socjalne w państwowych ośrodkach są przeważnie gorsze. Nierzadko osoby uzależnione traktowane są jako osoby drugiej kategorii.

Na co zwrócić uwagę wybierając ośrodek leczenia alkoholizmu?

Przede wszystkim należy zapoznać się z regulaminem danej placówki. Warto także przeczytać opinie, jakie są umieszczone w internecie na temat danego ośrodka. Oczywiście warunki socjalne, wyżywienie, rodzaj terapii oraz cennik to kolejne aspekty, których nie można pominąć. Należy wziąć pod uwagę także częstotliwość odwiedzin, otoczenie wokół ośrodka oraz stan budynku wewnątrz, czyli wyposażenie sal, wygląd łazienek i pokoi.

Dodaj komentarz

11 − five =