Wpływ picia na życie uczuciowe i rodzinę

Alkoholizm to choroba, która dotyczy nie tylko samej osoby uzależnionej, ale także i jej najbliższych. Wpływ picia na życie uczuciowe i rodzinę jest bardzo duży. Chorym targają silne emocje, szczególnie gdy odczuwa głód alkoholowy. Jego stany depresyjne, a często nawet agresywne zachowania budzą lęk u współmałżonka i dzieci.

Wpływ picia na życie uczuciowe

Alkoholizm niszczy relacje pomiędzy uzależnionym a jego rodziną i przyjaciółmi. Dla chorego wódka i inne trunki są na pierwszym miejscu, troska o relację odchodzi na dalszy plan, a z czasem trwania choroby zupełnie znika.

Relacja z partnerem

Wiele partnerek i partnerów odchodzi od uzależnionych, ponieważ nie wytrzymują brzemienia alkoholizmu. Inni podejmują walkę o ukochanych, poszukując dla nich specjalistów i ośrodka.

Wpływ picia na dzieci

Najgorzej sytuacja wygląda wtedy, gdy alkoholik ma dzieci. Te niewinne istoty nieświadomie stają się współuzależnionymi od ojca, czy matki mających problem z piciem. Czasem taki stan rzeczy trwa latami, pozostawiając spustoszenie psychiczne w dzieciach. Wiele z nich nie odnajdzie się w dorosłym życiu, borykając się z syndromem DDA (dorosłe dzieci alkoholików).

Alkoholizm – potrzebna pomoc

Osoby uzależnione od alkoholu i współuzależnieni (domownicy alkoholika) samodzielnie nie dadzą rady wyjść z nałogu. Niezbędna jest pomoc specjalistyczna inaczej rujnujący wpływ picia na życie uczuciowe nigdy się nie skończy.

Zrozumieć, że jest problem

Po pierwsze alkoholik musi zrozumieć, że jest chory, a choroby należy leczyć. W tym celu najlepiej udać się na rozmowę do psychologa lub psychiatry, który wyjaśni mechanizm uzależnień i zaleci terapię. Problem w tym, że wielu alkoholików nie dopuszcza do świadomości, że są zniewoleni przez nałóg. Wydaje im się, że piją dla przyjemności i w pełni kontrolują ilość spożywanego alkoholu. Prawda jest niestety inna, alkoholizm właśnie pochłonął swoją kolejną ofiarę i jej rodzinę.

Terapia w zamkniętym ośrodku

Jedynym skutecznym ratunkiem dla rodzin dotkniętych chorobą alkoholową jest skierowanie alkoholika na odwyk do zamkniętego ośrodka terapii uzależnień. Tam pod okiem lekarzy specjalistów otrzyma szansę na powrót do normalności. Zdrowy wróci do bliskich a wpływ picia na życie uczuciowe nie będzie dotyczył już jego rodziny.

Dodaj komentarz

three × 5 =