Alkoholowy zespół płodowy – najważniejsze informacje

FAS – pod tym tajemniczym skrótem nie kryje się nic pozytywnego. Oznacza on bowiem Alkoholowy Zespół Płodowy, czyli poważny stan, który pojawia się u noworodka rozwijającego się w brzuchu matki. Takiej matki, która niestety wpadła w sidła nałogu. W artykule opiszemy m.in. objawy tego schorzenia i odpowiemy na pytanie, jak mu zapobiegać.

Uzależnienie od alkoholu a ciąża

Statystyki porażają. W naszym kraju na 300 000 urodzeń, 1000 dzieci ma zdiagnozowany FAS (Fetal Alcohol Syndrome). Młoda przyszła mama, która codziennie pije wysokoprocentowe trunki, nie zdaje sobie sprawy, że robi krzywdę swojej córeczce lub synkowi. Ryzyko jest spore.

Poród będzie wtedy przedwczesny, a płód uszkodzony. Alkohol ma bowiem takie właściwości, że znajdując się we krwi, potrafi przenikać przez łożysko. Wtedy nie ma możliwości, aby maleństwo się obroniło. Nie ma przecież wykształconych mechanizmów, które pozwolą na metabolizowanie alkoholu w taki sposób, jak u dorosłej osoby.

Jakie mogą być tego konsekwencje?

Następstwa FAS mogą okazać się tragiczne. Poza wadami fizycznymi, pojawią się także te intelektualne. Komórki mózgu czy rdzeń kręgowy u niemowlęcia będą w bardzo złym stanie. Nie ma mowy, aby dorastające dziecko poradziło sobie w dalszym życiu.

Alkoholowy zespół płodowy łatwo rozpoznać. Typowymi objawami są np.: charakterystyczne rysy twarzy, a więc małe oczy oraz krótki zadarty nos; a także zdeformowane kończyny. Co więcej zaczną występować problemy z narządami wzroku i słuchu oraz wady serca, a nerki będą odmawiać posłuszeństwa.

Kto jest najbardziej narażony na FAS?

Oczywiście dzieci, co już wyżej zostało zaznaczone. Będą one opóźnione w rozwoju w porównaniu ze swoimi rówieśnikami. Nieuważne, rozkojarzone, nadpobudliwe, trudno zapamiętujące i przetwarzające informacje docierające do mózgu. Wrażliwe na nagłą zmiane stylu życia itd.

Badania wykazały, że w grupie ryzyka szczególnie znajdują się dzieci matek mających co najwyżej 25 lat: niewykształconych, samotnych, pochodzących z patologicznych rodzin, które nie dość, że piły piwo, wino i wódkę, to jeszcze paliły papierosy i brały narkotyki.

Leczenie i zapobieganie

O ile uzależnienie od alkoholu można na wiele sposobów leczyć, tak w przypadku FAS jest to znacznie utrudnione i ograniczone. Na szczęście w miarę wczesna interwencja sprawi, że da się zapobiec pewnym wtórnym niepełnosprawnościom.

Jeżeli więc alkoholowy zespół płodowy wykryje się na początkowym etapie, to jego skutki można trochę zmniejszyć. Dziecko z takim schorzeniem zostanie wtedy umieszczone w odpowiednich klasach edukacyjnych i będzie potrzebowało wsparcia rodziny.

Ale najlepszym zapobieganiem pojawienia się FAS, jest po prostu unikanie alkoholu przez kobiety. Nie tylko te będące już w ciąży, ale również te, które tylko podejrzewają, że w ich brzuchu rozwija się maleńka istota.

Dodaj komentarz

5 × 2 =