Faza ostrzegawcza alkoholizmu – jakie są jej objawy?

Mówi się, że alkoholikiem człowiek zostaje na zawsze, nawet kiedy wyjdzie z nałogu. Droga do alkoholizmu jest zazwyczaj długa i rozpoczyna się całkiem niewinnie. Wiele osób, które wyszły z nałogu, nie jest w stanie nawet określić, kiedy mniej więcej zaczęło się ich uzależnienie od alkoholu. Dlatego właśnie należy bacznie obserwować siebie (lub osoby z naszego otoczenia), które podejrzanie często sięgają po kieliszek wina.

Objawy fazy ostrzegawczej alkoholizmu

Często zaczyna się od tego, że ktoś chce po prostu odstresować się po pracy. Wraca zmęczony, a skotłowane myśli najłatwiej jest mu ukoić przy kieliszku wina. W następnej kolejności sięga po trunek coraz częściej – nadal jednak w towarzystwie. Po prostu szuka okazji do napicia się. To tak zwana faza prealkoholowa, która poprzedza kolejne stadium uzależnienia. Kiedy nie trzeba już specjalnej okazji do napicia się, a po alkohol sięga się z przyzwyczajenia, oznacza to, że zaczyna się faza ostrzegawcza alkoholizmu. Dodatkowo, osoba uzależniona potrafi upić się w samotności, czego wcześniej absolutnie nie robiła. Zdarza się również, że chory zaczyna tracić panowanie nad sobą albo nie pamięta co robił, gdy był w fazie upojenia.

Kiedy należy zgłosić się na terapię?

Wymienione wyżej objawy fazy ostrzegawczej alkoholizmu są już wystarczającym powodem do skierowania swoich kroków na terapię. Nie istnieje moment „zbyt wczesny” na podjęcie leczenia uzależnienia. Niestety, istnieje za to czas, w którym jest już po prostu zbyt późno. Dlatego kiedy zaobserwuje się w swoim otoczeniu osobę, która nie stroni od kieliszka, namawia nas do częstego celebrowania różnych wydarzeń kieliszkiem wódki czy szampana – warto z taką osobą porozmawiać. Być może sama rozmowa uchroni ją przed fazą ostrzegawczą alkoholizmu, choć zazwyczaj na etapie prealkoholowym rzadko który chory ma świadomość, że zaczyna popadać w nałóg. Zazwyczaj osoba ta twierdzi, że doskonale panuje nad ilością wypijanego alkoholu i nie ma żadnych problemów z piciem. Pierwsze dwie fazy nałogu potrafią trwać niekiedy latami.

Dodaj komentarz

fourteen − 8 =