Jak przekonać alkoholika do leczenia?

Alkoholizm to jeden ze zdecydowanie najgorszych nałogów. Każdy kto sam zmagał się z tą przypadłością lub miał do czynienia z alkoholikiem, z pewnością doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak trudno jest wyjść z uzależnienia. Mówi się, że tego typu chorób nie da się w stu procentach wyleczyć, można je jedynie „zaleczyć”, a to oznacza, że w każdej chwili może nastąpić nawrót choroby. Alkoholizm rządzi się swoimi prawami, jednak jeśli w Twoim bliskim otoczeniu znajduje się ktoś, kto ma problem z alkoholem, wiedz, że istnieje sposób na to, by mu pomóc.

Jak pomóc alkoholikowi wyjść z nałogu?

Przede wszystkim weź pod uwagę to, że jest to choroba i jak każdą inną przypadłość należy ją leczyć. Wiele osób borykających się z problemem alkoholowym często nie przyznaje się do tego, że są chore i potrzebują pomocy. W takiej sytuacji należy przede wszystkim postawić na działania mające na celu zachęcenie danej osoby do otwarcia się oraz przyznania przed samą sobą, że jest się chorym.

Czy odwyk to jedyne rozwiązanie?

Wiele osób kojarzy leczenie alkoholizmu jedynie z odwykiem, warto jest jednak zaznaczyć, że odwyk jest stosowany tylko i wyłącznie wtedy, gdy inne metody zawodzą. Jakie są zatem inne rozwiązania?

Warto jest się zorientować czy w Twoim mieście działa grupa wsparcia. Tak zwane AA (anonimowi alkoholicy) pomogło już tysiącom osób wyjść z nałogu. Jest to doskonałe rozwiązanie nie tylko dlatego, że uczą oni określonych zachowań oraz metod radzenia sobie z pociągiem do alkoholu, ale także dlatego, że dana osoba może poczuć, że nie jest w tym zupełnie sama.

Wsparcie rodziny i bliskich

Uzależnienie od alkoholu często wiąże się z tym, że wraz z samym zainteresowanym cierpi również jego rodzina. W takiej sytuacji często zdarza się tak, że alkoholik traci wszystko, łącznie ze wsparciem ze strony rodziny. Nie ma w tym nic dziwnego, jednak warto podkreślić, że podczas terapii to właśnie pomoc rodziny i przyjaciół ma największą wartość.

Wielu osobom udaje się przezwyciężyć ten nałóg, jednak muszą oni się pilnować do końca życia, ponieważ nigdy nie wiadomo, kiedy nastąpi nawrót.

Dodaj komentarz

19 − fifteen =