Kiedy zaczyna się alkoholizm? Pierwsze symptomy

Alkoholizm jest uzależnieniem, które wywołuje bardzo negatywne konsekwencje w życiu każdej uzależnionej osoby. Jest to choroba, która wywołuje szereg negatywnych objawów, zarówno psychicznych, jak i fizycznych.

Przyczyny alkoholizmu

Przyczyny występowania takiej choroby jak alkoholizm najczęściej mają swoje źródło w dzieciństwie, a także w sposobach wychowania. Bardzo często ten problem pojawia się w rodzinach, które od dłuższego czasu nadużywają alkoholu. Jednakże nie jest to jedyną przyczyną, ponieważ każde zachowania dysfunkcyjne w rodzinie mogą spowodować rozwinięcie się tego rodzaju choroby. Często także alkoholizm spowodowany jest negatywnym wpływem środowiska zewnętrznego i występującego w nim towarzystwa, które ma zły wpływ na daną osobę.

Objawy psychiczne

Uzależnienie od alkoholu najczęściej objawia się w postaci różnego rodzaju zaburzeń psychicznych, które są często uznawane za pierwsze objawy alkoholizmu. Alkoholik zaczyna mieć wahania nastrojów, stany lękowe. Jest drażliwy oraz wybuchowy, a także staje się na wszystko obojętny. Nie potrafi się z niczego cieszyć, nic nie daje mu radości. Zamyka się w sobie i zaczyna nieracjonalnie oceniać rzeczywistość zewnętrzną. Ponadto osobie uzależnionej często brakuje energii i motywacji do działania, a także ma problemy z koncentracją, zapamiętywaniem oraz pamięcią. Staje się także dużo mniej odpowiedzialna.

Objawy fizyczne

Oznaki alkoholizmu mogą także występować w formie fizycznych objawów, które pojawiają się po oznakach psychicznych. Wśród nich w szczególności można wyróżnić podwyższone ciśnienie tętnicze krwi, drżenie mięśni, a także tachykardię. Osoba uzależniona od alkoholu często cierpi na bezsenność lub ma zaburzenia snu. Może także mieć nudności i wymiotować. Uzależnienie od alkoholu powoduje silne bóle głowy, a także ogólne złe samopoczucie i osłabienie całego organizmu. Alkohol sprawia, że człowiek czuje się źle i bardzo się poci. Fizyczne objawy uzależnienia od alkoholu najczęściej są związane z występowaniem głodu alkoholowego.

Dodaj komentarz

17 + sixteen =