Czy jestem alkoholikiem? Próba odpowiedzi na to trudne pytanie

Nadużywanie alkoholu może powodować szereg negatywnych konsekwencji zdrowotnych, rodzinnych, społecznych i zawodowych, a także prowadzić do uzależnienia psychicznego i fizycznego, nazywanego również alkoholizmem. Poniżej znajdziesz informacje na temat tego, czym jest ta choroba oraz próbę podpowiedzi, jak postąpić gdy zaczynasz zastanawiać się czy spożywany przez Ciebie alkohol zaczyna być Twoim nałogiem.

Czym jest alkoholizm?

Uzależnienie od alkoholu to niezwykle groźna choroba, polegająca na tym, że osoba uzależniona traci kontrolę nad ilością spożywanego przez siebie alkoholu. Ciągłe lub cykliczne nadużywanie napojów procentowych może szybko doprowadzić do nałogu, objawiającego się psychicznym i fizycznym przymusem sięgania po alkohol, bez względu na konsekwencje. Nie ma też znaczenia rodzaj przyjmowanego trunku, równie dobrze może to być wódka, whisky, wino czy piwo, ponieważ uzależniamy się nie od konkretnego napoju, ale zawartego w nim alkoholu.

„Czy to już uzależnienie?”- jak odpowiedzieć sobie na to trudne pytanie?

Próba odpowiedzi na pytanie „czy jestem alkoholikiem” jest bardzo trudna, ale jednocześnie kluczowa dla przeciwdziałania chorobie. Szczególnie w naszej kulturze, gdzie spożywanie alkoholu nawet w dużych dawkach, jest społecznie akceptowalne, ciężko jest nam rozgraniczyć gdzie kończy się dobra zabawa a zaczyna uzależnienie. Gdy odczuwamy, że alkohol i konsekwencje jego spożywania stają się dla nas problemem, powinniśmy udać się do psychologa lub lekarza rodzinnego, którzy mogą wskazać nam dalsze kroki i zacząć ewentualne leczenie alkoholizmu.

Często jednak wolimy najpierw samodzielnie przemyśleć temat, dlatego pomocnym narzędziem może być test CAGE składający się z czterech nieskomplikowanych pytań, na które powinniśmy udzielić sobie szczerej i przemyślanej odpowiedzi.

Pierwsze z nich dotyczy tego czy kiedykolwiek odczuwaliśmy konieczność ograniczenia spożywania alkoholu. W drugim pytaniu musimy udzielić odpowiedzi czy bywały sytuacje, kiedy osoby z naszego otoczenia irytowały nas uwagami odnośnie naszego picia. Trzecie pytanie dotyczy tego, czy odczuwaliśmy kiedykolwiek wstyd lub wyrzuty sumienia z powodu wypitego alkoholu. A w ostatnim, czwartym pytaniu, musimy udzielić sobie odpowiedzi, czy zdarzało nam się spożywać alkohol dla uspokojenia po samym przebudzeniu lub na tzw. „klina”, czyli by zniwelować negatywne skutki poprzedniego picia.

Jeśli odpowiedź na co najmniej dwa z tych pytań jest twierdząca, powinniśmy poszukać profesjonalnego wsparcia, które pomoże nam zmierzyć się z problemem.

Dodaj komentarz

11 + 16 =