Uzależnienia, które rujnują życie – alkoholizm, narkomania, hazard

Osoby, które mają problem z uzależnieniami bardzo często są przekonane, że jest to ich sprawa i wyłącznie ich problem. Jest to błędne myślenie. Uzależnienia wpływają destrukcyjnie na całą rodzinę. Czym jest alkoholizm, hazard bądź narkomania?

Ja nie piję!

Alkoholizm jest jednym z najpopularniejszych uzależnień. Bardzo często występuje w rodzinach, w których pozornie wszystko działa prawidłowo. Alkoholizm niepostrzeżenie wkrada się do domu. Osoba uzależniona bardzo długo może uważać, że kontroluje nałóg, wieczorne piwo, czy lampka wina nie stanowią problemu.

Leczenie alkoholizmu rozpoczyna się do przyznania, że istnieje problem. Rozpoczęcie terapii to pierwszy krok w leczeniu. Uzależnienie od alkoholu to nałóg, którego leczenie jest długotrwałe i wieloetapowe.

Chwila rozrywki

Hazard jest wyjątkowo niebezpieczny, gdyż na początku wydaje się dobrą zabawą. W końcu jeszcze nikomu nie zaszkodziła chwila rozrywki na automatach, czy kupienie zdrapki. Czy na pewno?

Hazard bardzo często rozpoczyna się niewinnie. Kilka zakładów w loterii, kupno zdrapki wydaje się bardzo niewinne. Jednak uzależnienie od emocji, które występują w momencie gry bardzo mocno wciąga.

Kolejnym elementem jest chęć wygrania. Stawianie coraz większych sum pieniędzy prowadzi do utraty kontroli. Zaciąganie długów, sprzedawanie sprzętów domowych, pożyczanie od znajomych i rodziny to konsekwencje, z jakimi trzeba się liczyć rozpoczynając uprawianie hazardu.

Spotęgować wrażenia

Narkomania jest nałogiem, który bardzo często dosięga bardzo młodych ludzi. Dlaczego? Branie środków odurzających jest sposobem na przeżycie nowych doznań. Eksperymentowanie, ciekawość wszystkiego, co nowe oraz odwaga granicząca z brawurą to cecha ludzi młodych gotowych na wszystko, by życie było ciekawsze, bardziej pobudzające.

Leczenie alkoholizmu i narkomanii w zarysie wygląda podobnie. Narkoman ma tendencje do zaprzeczania problemom. Przyznanie się do bycia uzależnionym to początek drogi do pokonania choroby. Początek leczenia polega na znalezieniu pomocy terapeuty oraz odtruciu organizmu.

Dodaj komentarz

twelve − 10 =