5 porad dla trzeźwiejącego alkoholika

Alkoholicy, którzy postanowili rzucić nałóg, zmagają się z wieloma pokusami. Dlatego warto zapoznać się z radami, które pomogą wytrwać w trzeźwości.

Poszukaj wsparcia

Aby wytrwać w trzeźwości, niezbędne jest wsparcie bliskich osób. Porozmawiaj szczerze z rodziną oraz przyjaciółmi, powiedz im jakiego rodzaju pomocy potrzebujesz. Poczucie, że masz wokół siebie bliskich, którym na tobie zależy, ułatwi ci pokonać uzależnienie od alkoholu. Zakończ natomiast relacje z osobami, które pomimo świadomości twojej choroby, namawiają cię do picia.

Skorzystaj z profesjonalnej pomocy

Alkoholizm to choroba trudna do pokonania, dlatego tak ważna jest profesjonalna pomoc. Anonimowi Alkoholicy to wspólnota osób, które pragną żyć w trzeźwości. Spotkania z ludźmi, którzy doświadczają tego samego problemu, będą stanowić motywację do walki z nałogiem. Leczenie alkoholizmu ułatwi też psychoterapeuta uzależnień.

Naucz się wyrażać emocje

Uzależnienie od alkoholu często spowodowane jest nieumiejętnością radzenia sobie z emocjami, takimi jak smutek, złość, samotność czy bezradność. Wiele osób za pomocą alkoholu próbuje zapomnieć o troskach dnia codziennego. Dlatego jeśli poczujesz negatywne emocje, z którymi nie umiesz sobie poradzić, zacznij od rozmowy z zaufaną osobą. Razem uporacie się z problemem.

Unikaj okazji do picia

Podczas różnego rodzaju spotkań towarzyskich, trzeźwiejący alkoholik narażony jest na powrót do nałogu. Im więcej osób proponuje ci alkohol, tym trudniej jest odmówić. Jeśli nie masz na tyle silnej woli, żeby nie ulegać, staraj się nie uczestniczyć w tego typu spotkaniach. Z biegiem czasu, gdy alkohol już nie będzie cię tak kusić, odmawianie nie będzie ci sprawiać trudności.

Nie przyjmuj alkoholu w prezencie

Jeśli zdarzy ci się otrzymać w prezencie alkohol, powiedz że nie pijesz. Może to być szczególnie trudne, gdy nie będziesz chciał urazić osoby wręczającej upominek, ale pamiętaj, że samo posiadanie butelki trunku może stanowić dużą pokusę. To samo dotyczy słodyczy z zawartością alkoholu.

Dodaj komentarz

eighteen + 15 =