DDA – trud życia dorosłego dziecka alkoholika

Syndrom DDA, czyli dorosłe dzieci alkoholików, to poważny problem na tym świecie. Może on prowadzić do poważnych problemów psychologicznych i zaburzeń osobowości, a także prowokować zaburzenia psychiczne o charakterze lękowym. Takie dzieci potrzebują nie tylko bezpieczeństwa, ale również stabilności. Z całą pewnością w przyszłości można odczuwać skutki tego, że w domu patrzyło się na ojca alkoholika lub matkę alkoholiczkę.

Kim są DDA?

Dorosłe dzieci alkoholików to przede wszystkim osoby, które nie radzą sobie w życiu, ponieważ rodzic nie nauczył ich odpowiednich umiejętności. Takie osoby nie zdają sobie sprawy z tego jak powinno wyglądać normalne i szczęśliwe dzieciństwo. Cechują się one lękiem oraz brakiem poczucia bezpieczeństwa, które odczuwają bardzo często. DDA niesamowicie często w dorosłym życiu wchodzą w związki z osobami uzależnionymi, ponieważ zwykle woli się to co się już zna. Rzeczywistość, która postrzegana jest przez dorosłe dzieci alkoholików z całą pewnością różni się od faktów. Takie osoby patrzą na świat przez pryzmat własnych doświadczeń.

Alkoholizm – choroba, która odbija się na dzieciach

Uzależnienie od alkoholu to niesamowicie ciężka choroba, na którą cierpi ponad trzy miliony Polaków. Dorosłe dzieci alkoholików w dzieciństwie napatrzyły się na pijących rodziców, dlatego ciężko jest im żyć inaczej. DDA powinni udać się przede wszystkim na terapię. Na początku terapeuta pomoże takiej osobie wybaczyć swoim rodzicom. Jest to na pewno bardzo ważny krok. Najważniejsze jest bowiem budowanie swojej tożsamości. Terapia pomoże zdobyć nowe umiejętności. Osoba, która cierpi na DDA po terapii będzie potrafiła zbudować trwałe relacje, a także rozwinie się zawodowo. W końcu będzie mogła prowadzić normalne i stabilne życie.

Uzależnienie od alkoholu rodzica jest dla małego dziecka niesamowicie ciężkim i nieprzyjemnym doświadczeniem. Jednakże dorosłe dzieci alkoholików mogą prowadzić normalne oraz stabilne życie. Na pewno nie muszą iść one w ślady swoich rodziców.

Dodaj komentarz

19 − 18 =