Jak uchronić siebie lub bliskiego przed nawrotem alkoholizmu?

Uzależnienie od alkoholu to poważna choroba, z której trudno jest wyjść. Właściwie nigdy nie jest to możliwe do końca, nie można powiedzieć, że ktoś przestał być alkoholikiem – kiedy przestał pić, raczej mówi się o nim jako o trzeźwym alkoholiku. Choroba ta ma to do siebie, że łatwo jest do niej wrócić, nawet po wielu latach od pokonania nałogu. Potrzebne są więc nieustanne działania, które pozwalają temu zapobiec.

Ważna silna wola

Pokonanie alkoholizmu nie jest łatwe, alkoholik musi więc tego mocno chcieć. Musi też uświadomić sobie, co odbiera mu alkohol i co zyskał, kiedy z nim skończył. Potem nie powinien o tym zapominać przez całe życie, gdyż w trudnych chwilach może przypominać sobie to, co było dobre, czyli że alkohol powodował rozluźnienie i był ucieczką. Ważne jest więc, by zawsze mieć w głowie świadomość konsekwencji i tego, co może się stać, nawet gdy wypije się tylko jeden kieliszek. Z tego powodu tak ważna jest właściwie przeprowadzona psychoterapia. Często dopiero leczenie alkoholizmu pod nadzorem terapeuty pozwala alkoholikowi uświadomić sobie to wszystko z całą mocą, a także nabrać przekonania, że po tak trudnej walce szkoda byłoby to wszystko zaprzepaścić momentem słabości.

Zero alkoholu

Trzeźwy alkoholik powinien unikać alkoholu na wszelkie możliwe sposoby. Największe znaczenie ma silna wola, jednak nie da się ukryć, że odmawianie picia, kiedy ktoś usilnie namawia może być kłopotliwe, a w Polsce picie alkoholu jest normą. Kiedy ma się z tym problem, najlepiej będzie unikać miejsc i sytuacji, w których będzie się miało bezpośrednią styczność z alkoholem i trudno będzie się powstrzymać przed sięgnięciem po niego. W domu trzeźwego alkoholika nie powinno być napojów procentowych, nie powinno się też podawać ich podczas przyjęć.

Fachowa pomoc

Niektóre ośrodki oferujące terapię alkoholową dbają o swych pacjentów także po zakończeniu leczenia. Można odbywać w nich wizyty kontrolne i spotykać się z terapeutą, który będzie umacniał postanowienie o życiu w trzeźwości i pomoże wytrwać w abstynencji.

Dodaj komentarz

sixteen − ten =